Ugye senki sem szeretne egy kedvesnek szánt gesztus miatt bajba kerülni? Pedig külföldön ez is megeshet, ha az ember nem ismeri, mit jelentenek más nemzeteknél azok a kézformák, amelyek nálunk barátságosnak számítanak. Elég egy más irányba fordított tenyér, egy eltérő mozdulat, és máris kész a sértődés...
Ez a jól ismert jel szinte mindenhol annyit jelent, "OK", "nagyszerű", "nagyon jó".
Ugyanez Bangladeshben, Iránban és Thaiföldön körülbelül olyan, mintha a középső ujjadat nyújtanád ki. (A forrás nem említi, de gondolom, hogy a jelentéstartalmat egy felfelé irányuló mozdulat is kísérheti.)
2. ROCK'N ROLL
Ami nálunk a rockkoncerteken fejet rázó fiatalok elengedhetetlen "kelléke", az a kezet magunk felé fordítva Kubában, Brazíliában, Olaszországban, és még néhány mediterrán országban az ördög szarvaira utalva szexuális jellegű inzultus.
3. GYŐZELEM!
Az USÁ-ban és Kanadában ismert V-betű, az angol "victory" szóra utalva sikerre, győzelemre utal.
Ugyanez a jel, befelé néző tenyérrel kivitelezve, egészen mást jelent az Egyesült Királyságban, Ausztráliában, Új-Zélandon, és Dél-Afrikában: a gesztus alkalmazója egy önmagával végzett szexuális aktusra szólítja fel azt, akinek a jelzés szól.
4. FITYISZ
Hazánkban ez a gesztus leginkább a gyerekekkel való incselkedés eszköze, egyfajta játék, amikor azt mondjuk, "fityisz az orrodra". Máshol termékenység-szimbólum, és a jó szerencsére utaló gesztus.
Ám Görögországban, Indonéziában, Törökországban, Oroszországban, egyes balkáni országokban, és Kínában a 3. pontban bemutatott gesztus negatív jelentésével egyenértékű.
5. JÓ!
A magyar jelnyelv "JÓ" jelére hasonlító gesztus az USÁ-ban is ugyanezt jelenti.
A latin-amerikai országokban, Franciaországban, és Németországban ez a kézforma kifelé nyitott tenyérrel trágár kifejezés, inzultus.
6. SZIA!
A felemelve nyitott tenyér nálunk és sok más országban az ötös számra, az integetésre, és az "állj" kifejezésére használatos.
Ha Görögországban, Pakisztánban, vagy az Egyesült Államokban a lenti ábra szerint a másik felé nyitod a tenyered, átkozódást, trágár felszólítást jelez.
7. SZORÍTOK!
Nagy-Britanniában és az USÁ-ban az alábbi gesztussal kívánnak egymásnak sok szerencsét az emberek. Emlékeim szerint a magyar gyerekek is használják fogócskázáskor ezt a kéztartást, a "csuri" szó kimondásával együtt olyasmit jelent, hogy az illető éppen védelmet élvez a fogótól.
Vietnámban a magunk felé fordított tenyérrel mutatott változat viszont obszcén gesztus, nem ajánlatos a használata.
Képek forrása: ITT